Dne 05.07.2024 bude showroom a výdejna Parketa z důvodu svátku zavřena.

Impregnovaná borovice pro vaše terasy

Borovicové dřevo je nás velmi populární, ať už jde o stromy, které vyrostly v Evropě, nebo pocházejí ze vzdálené sibiřské oblasti. Borovice patří mezi měkčí dřeviny a je nutné počítat s tím, že jejich životnost prodlouží jen kvalitní ochrana dřeva. Pohledově i na dotek se ale jedná o velmi příjemnou dřevinu, jen při vyšších teplotách je třeba brát v potaz, že toto dřevo obsahuje vysoký podíl pryskyřice, která může vlivem tepla vytékat. Pryskyřice se dá odstranit buď mechanicky, nebo specializovaným přípravkem.

Borovice mohou mít bělové dřevo nažloutle nebo načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale žluté, které může ztmavnout až na hnědočervenou. Dřevo borovice je sukovité a má výborně zřetelné letokruhy. Suší se uměle na 16 až 18 % a jeho hustota je kolem 450 kg/m3. Jeho pohledová strana může být buď s jemnou drážkou nebo zcela hladká. Skvěle se hodí na stavbu teras, vyrábějí se z něj jak terasové hranoly, tak prkna. Ta se doporučují pokládat s dilatací 5 až 7 mm. Protože podkladní konstrukce terasy, která se montuje z dřevěných hranolů, během roku vlivem odlišné teploty a vlhkosti pracuje, je potřebné konstrukci naddimenzovat. Jen tak terasa odolá deformování přitom, jak dřevo bobtná či smršťuje se v různých ročních obdobích.  

Aby se životnost borovicového dřeva prodloužila, a to až o desítky let, ošetřuje se tlakovou impregnací. Proces tlakové impregnace probíhá tak, že je do dřeva borovice natlačen speciální impregnační přípravek. Ten borovicové řezivo dlouhodobě ochrání před hmyzem, plísněmi, houbami a hnilobami. Pokud se na terasové borovicové dřevo použije tlaková impregnace přípravkem Bochemit, mohou se na jeho povrchu, objevit bělavé výkvěty, které vznikly smícháním vyroněné pryskyřice a impregnační látky. Tyto výkvěty působením povětrnostních vlivů časem zvětrají. Impregnace prkna zabarví, ale jejich konečný vzhled se může ještě upravit speciálními olejovými nátěry určenými pro terasy. Hustota impregnovaného dřeva je asi 500 kg/m3.

Prkna z impregnované severské borovice se hodí jak na zastřešené, tak i otevřené terasy, protože odolávají jak UV záření, tak i dalším povětrnostním vlivům. Naopak nehodí se pro terasy, které jsou u bazénů. Šířka prken je 120, 143 nebo 146 mm, výška 24, 26 nebo 27 mm a délka je buď 4 000 nebo 5 000 mm.