Dne 05.07.2024 bude showroom a výdejna Parketa z důvodu svátku zavřena.

Červený cedr

I když se pro tento strom vžilo označení západní červený cedr (anglicky Western nebo také Pacific Red Cedar), nepatří do čeledi borovicovitých, do níž náleží všechny stromy z rodu cedr, ale do čeledi cypřišovitých a rodu zerav (Thuja). Latinské označení zní Thuja plicata a běžný český botanický název je zerav obrovský. V obchodech s dřevěnými výrobky a materiálem pro stavbu teras se ale s termínem červený cedr setkáte poměrně často.

Jedná se o mohutný strom, který dorůstá výšky 60 až 70 m a jeho kmen může mít až 2,5 v průměru. Roste v západní části Severní Ameriky na území, které přiléhá k pobřeží Pacifiku od Kalifornie až po Aljašku. Dobře odolává zimě a vyšší vlhkosti. Typická je jeho vůně, kterou dřevu dává v něm obsažená pryskyřice.

Dřevo červeného cedru je bělavé, ale jádro je světle načervenale hnědé až červenohnědé. Jednotlivé stromy se barevně mohou od sebou velmi lišit. Běl je široká 2 až 5 cm. Hustota suchého terasového dřeva se pohybuje mezi 340–460 kg/m3, v závislosti na jemnosti let a šířce letokruhů. Dřevo určené na podlahy v interiérech se dodává vysušené na 18–20 % vlhkosti, pro obkladové dřevo se suší na 10–12 %. Takto ošetřené dřevo je středně tvarově stabilní, snadno a čistě se zpracovává. Má rovnoměrně hladký povrch, který lze dobře vyleštit a povrchově ošetřovat. Typické je pro toto dřevo také malý počet vad. Dospělé stromy obsahují ve dřevě látku thujaplicin, která má fungicidní účinky a v podstatě brání mu zetlít.

Na čerstvých plochách řezu může dřevo červeného cedru ronit a zabarvit tak zdivo. Proto je vhodné všechny řezné hrany ošetřit voskem OSMO č. 5735 na řezné hrany. I když se jedná o velmi kvalitní dřevo, je silně porézní a křehké. Pro zachování jeho barevnosti se doporučuje použít některý z výrobků OSMO, a to UV ochranný olej v barvě č. 428 cedr nebo ochrannou olejovou lazuru 728 cedr. Kromě podlah a teras se používá také na výrobu obkladů fasád, šindelové střechy, dřevěné žaluzie. U vnějších konstrukcí jako jsou terasy je vhodné použít nekorodující připevňovací prvky.

Na terasy dodáváme prkna s rozměry 40 x 140 mm a délkou od 2 440 do 4 880 mm. Z pohledové strany je hladké. Doporučená dilatace mezi prkny je 5–7 mm. Na fasády se dodává s rozměry 17,5 x 137 mm, případně 20 x 90 mm, a v délkách od 915 do 6 100 mm.