Fasádní profily
Moderní domy se mohou odít i do speciálního dřevěného kabátu díky fasádním profilům z kvalitního dřeva. Ty mají zásadní vliv nejen na kreativní ztvárnění budovy, ale také na energetickou náročnost jejího provozu. Dřevo má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, což snižuje náklady na vytápění domu.
Jaké dřevo je na fasádu nejlepší?
Nabízíme širokou škálu fasádních profilů, stačí si vybrat, jakému dřevu dáváte přednost. Každé má trochu jiný vzhled i vlastnosti. U všech fasádních profilů doporučujeme po poradě s našimi prodejci vybrat vhodný nátěr, který jejich životnost prodlouží.
Sibiřský i slezský modřín obsahují velký podíl pryskyřice, která může vlivem slunečního záření vytékat. Díky vysokému obsahu olejnatých látek vydrží modřín na fasádě i bez povrchové úpravy velmi dlouho. Vlivy počasí změní postupně jeho barvu z červenohnědé na typickou stříbřitě šedou patinu. Na rozdíl od sibiřského má slezský modřín více a větších suků.
Západní červený cedr má rovnoměrně hladký povrch a jeho jednotlivé kusy se mohou barevně velmi lišit. Po asi půl roce povětrnostních vlivů dřevo na fasádě přirozeně zesvětlí do šeda. Dřevo cedru obsahuje pryskyřici, která mu dává typickou vůni, ale může se z profilu ronit. Aby se zabránilo nežádoucímu obarvení zdiva, doporučujeme řezné hrany ošetřit vhodným voskem značky OSMO. Cedr je nutné připevňovat výhradně nerezovými prvky.
Smrk patří mezi nejoblíbenější jehličnany. Severský smrk má nažloutle bílé a na suky bohaté dřevo s jemnými lety. Je velmi populární i díky různě barevným sukům a smolníkům, které dávají každému profilu individuální ráz. Smrkové dřevo na fasádě vyžaduje kromě nátěru také impregnaci. Vhodné výrobky zákazníkům doporučíme už při nákupu fasádních profilů.
Ty se vyrábějí i ze dřeva borovic, které je metodou WTT tepelně upraveno při teplotě 180 °C, což výrazně snižuje jeho prostorovou nestabilitu. Je označováno jako thermo. Jedná se o ekologické dřevo s vyšší odolností vůči škůdcům, hnilobě a plísni. Nabízíme thermo dřevo z borovic těžených ve Finsku.