Dne 05.07.2024 bude showroom a výdejna Parketa z důvodu svátku zavřena.

Tmely na opravy i vyspárování dřevěných podlah

Drobné praskliny či jiná poškození lze na dřevěné podlaze opravit vhodným tmelem, který se na podlahu aplikuje ještě před její finální povrchovou úpravou. Ta se provádí olejováním, mořením nebo lakováním. Tmel může skvěle posloužit také při vyplnění spár mezi jednotlivými částmi dřevěné podlahy.

Právě takovým přípravkem je Bona Home Spárový tmel na dřevěné podlahy, který se prodává v balení o objemu 1 litr. Jedná se o plnivo na vodní bázi, které se míchá s dřevěným brusným prachem. Ten se snadno získá při přípravě plochy na tmelení, protože tmel se nanáší na podlahu vybroušenou až na holé dřevo.  Tmelem se vyplňují spáry od šířky dvou milimetrů.

Tmel má dobré plnicí vlastnosti, rychle schne a snadno se brousí. Je naprosto bez zápachu, takže se s ním snadno pracuje. Je vhodný na malé až středně velké dřevěné podlahové prvky, ale nedoporučuje se na korkové, špalíkové a prkenné podlahy.

Při aplikaci je nutné dodržet doporučený pracovní postup. Zbroušená podlaha musí být naprosto suchá a zbavená zbytků brusného prachu a dalších nečistot. Tmel je nutno před použitím důkladně protřepat. Následně se smíchá s čistým dřevěným brusným prachem o velikosti zrn 60 na pastu, která je připravena k okamžitému použití. Pokud hmota příliš zhoustne, přidá se do ní další tmel.

Nanáší se nerezovou špachtlí tak, aby byly dokonale vyplněny všechny mezery. U větší mezer či spár je třeba nanést tmelovou výplň dvakrát. Špachtli lze po aplikaci jednoduše umýt vodou. Po zaschnutí, což trvá zhruba půl hodiny, se z povrchu podlahy odstraní přebytečné zbytky tmelu, a to vybroušením celé plochy podlahy na zrnitost 100.

Jedno balení tmelu vydrží na 8 až 12 m2 podlahové plochy. Otevřené balení tmelu lze skladovat na suchém místě až 1 rok, ale nesmí zmrznout.